Yürümenin Yararları
  • Doç. Dr. İrfan KOCA
Yürümenin Yararları

OSTEOARTRİTDE YÜRÜYÜŞ çok yararlıdır. Egzersizin yerini tutmasa da iyi havalarda her zaman tavsiye ettiğimiz yürüyüşün insan sağlığına başlıca 4 yararı vardır.
 

a) Kalp ve kemik sağlığını muhafaza etmek için; haftada 3 kez ve günde ortalama 30 dakika yürümelisiniz 
b) Kilonuzu kontrol altında tutmak için; yediklerinize dikkat etmekle birlikte her gün en az 1saat kadar yürümelisiniz. 
c) Stres atmak için; kendinizi ne zaman stres altında hissederseniz istediğiniz kadar yürüyebilirsiniz. 
d) Sportif yaşama merhaba demek istiyorsanız; yürüyüş yapın. Yürüyüşler, fizik ve moral gücünüzü artırır, hayatınızı uzatır. Ayrıca kendinizi daha iyi hissedersiniz.

 

NE ZAMAN YÜRÜYELİM

 Yürüme sırasında hava koşulları göz ardı edilmemelidir. Mutlaka aç karnına temiz ve açık havada yürünmelidir. Sıcak ve soğuğa uygun olan giysiler giyilmelidir. Vücut ısısının % 55’ i baş kısmından kaybolduğu için bu havalarda yürünüyorsa bir şapka giymek uygun olacaktır. Giderken rüzgara doğru, dönüşte ise rüzgarı arkamıza alarak yürümeliyiz. Zira dönerken oluşan terleme üşümenizi engeller. Elleriniz için rüzgara dayanıklı eldivenler kullanabilirsiniz. 
     Sıcak günlerde, yürüyeceksek havanın daha serin olduğu saatler tercih edilmelidir. Bu günlerde bol miktarda sıvı almayı ihmal etmemeliyiz. Eğer terleme kesilmiş ve aşırı sıcaklama şeklinde bir durum ortaya çıkarsa yürüme hemen durdurulmalıdır. Hatta tablo daha da ağırlaşıyorsa acil tıbbi yardım istenmekten çekinilmemelidir.

YÜRÜYÜŞÜN KURALLARI

1- Yürüyüşte başlangıç kolay olmalı, o yüzden 20 dakika ile başlanılmalıdır. Bu yürüyüşün dönüşü de olacağını unutmayın. Yürünecek yer güvenli olmalıdır. Eğer yol kenarında yürünüyorsa trafik akışına ters istikamette yürünmek, fark edilmeyi kolaylaştıracaktır. Yolun zemini düzgün, rahat olmalı ve yürürken kaygan zeminlerden olabildiğince kaçınmak gereklidir. Yürüyüş parkuru olarak tanıdık bildik yerler olması tercih edilmelidir. 

2- Hızlanınca eğer nefes nefese kalıp konuşulamıyorsa  yürüyüşün temposu fazladır. Eğer yürürken hiç çaba harcamadan konuşulabiliyorsa yavaş yürünüyor demektir. Hem tempoluyürüyebiliyor hem de yanınızdakiyle rahat konuşabiliyorsanız formunuz yerinde demektir. 

3- Doğal yürüyüş, eller yanlarda istenildiği gibi sallandırarak yapılan yürümedir. Hedeflenen yolun sonuna gelmeden 4-5 dakika öncesinde yavaşlanmalı ve tempo düşürülerek ter soğutulmalıdır. Bir arkadaş veya grupla yürümek motivasyonu artıracaktır.  

4- Yürüyüşe başlama kararı veren herkesin pahalı yürüyüş ayakkabıları almak zorunluluğu yoktur. Ayakkabının önü esnek, tabanının ayağın hareket etmesine engel olmayacak derece nispeten yumuşak olması gerekir. Tabanları darbeyi emici şekilde yastıklanmış ve ayağa rahat gelen iyi oturan bir ayakkabı herkes için en doğru ayakkabıdır.