Tanıda Görüntüleme
  • Doç. Dr. İrfan KOCA
Tanıda Görüntüleme

Muayene bittikten sonra hekim kafasındaki ön tanıyı berraklaştırmak için bazı ayrıntılı tetkiklere başvurabilir.Bu amaçla sorunlu eklemlerin çeşitli pozisyonlarda röntgen grafilerini çeker. 

     Kireçlenmelerde genellikle kemik ve eklem yapısının en iyi ve kolayca görüntüleme yöntemi olan röntgen grafileri tercih edilebilir. Örneğin dizlerdeki eklem aralıklarını kontrol etmek için hasta ayakta durur konumda iken röntgen grafileri çekilmelidir. Dizler üzerine vücut ağırlığı verildiğinde eklem arasında bulunan kıkırdak meniskus dokusu bu ağırlık karşısında tepki verir. 
     Eklem aralığı yatarak çekilen filmlerde daha açık, fakat ayakta dururken daralmış olarak görünüyorsa vücut ağırlığının diz eklemini zorladığı ortaya çıkar. Artroz tanısı standart röntgenlerle konulamadığı vakalarda tanıya yardımcı olması için bilgisayarlı tomografi  (BT) veya emar (MR)kullanılabilir. Sintigrafi, termografi de daha nadir talep edilen diğer görüntüleme yöntemleri olarak sayılabilir. 
     Eklem içindeki oluşumları bazen daha ayrıntılı gözlemlemek gerekebilir. O zaman eklem içine özel optik araçlarla girilir. Artroskopidenilen bu yöntemde hem tanı daha güvenli konulur hem de eklemdeki sorun, küçük makas ve bıçaklar kullanılarak kansız olarak yapılan bir kapalı ameliyatla ortadan kaldırılabilir.