Kireçlenmede Ameliyatın Yeri
  • Doç. Dr. İrfan KOCA
Kireçlenmede Ameliyatın Yeri

Ne zaman cerrahi tedavi ? Egzersiz programınızı aksatmadan ve dikkatle uyguluyorsunuz; besinlerinizi özenle seçiyor ve fazla kilolarınızı veriyorsunuz. Hastalığınızı arttıran ve sizi hayli yoran birçok işinizi terkettiniz ve hekiminizle işbirliği içinde birçok ilacı ve tedavi yöntemini denediniz. Buna rağmen, hayatınızı altüst eden ağrılar bir türlü yakanızı bırakmıyor ise.... 
 

     Kısacası bütün konservatif yöntemleri tükettikten sonra doktorunuz “artık başka çare yok, şimdi ameliyatı düşünmeliyiz” dediğinde, bundan o kadar korkmamalısınız. Fakat yine de cerrahi girişim konusunda ihtiyatı da elden bırakmamak gerekir.
   Ameliyata hiç düşünmeden karşı çıkmanız ne kadar yanlışsa, girişimin iyi-kötü yanlarını tartmadan hemen ameliyat olmak da o ölçüde yanlıştır. Unutmayın; birine iyi gelen bir ameliyat bir başkasına uygun olmayabilir.


Kireçlenmelerde Ameliyat Tedavisi

Günümüzde bazı cerrahi girişimler sayesinde, çarelerin birçoğunu tüketmiş ümitsiz hastalar yapılacak bir ameliyatla kendilerini yeniden doğmuş gibi hissedebilir. Ameliyat kararı alınan bu hastaların çoğunda sonuçta ciddi düzelmeler sağlandığı unutulmamalıdır. 
Ameliyatlar, ekleme çeşitli protez tiplerinin takılmasından yapılan işlemleri o sırada bir televizyon ekranından izleyebileceğiniz artroskopik işlemlere kadar değişen geniş bir yelpazesi vardır. 
Çoğu vakada cerrah hemen ameliyat yapılmasına gerek görmez. Böylece eldeki diğer tedavi seçeneklerini değerlendirmek, ameliyat için daha bilinçli olarak hazırlanmak ve ameliyat sonrası sürecini daha da hızlandırmayı hekiminizle birlikte planlamak için yeterli zamanı bulabilirsiniz.

ŞİMDİ YENİ BİR EKLEME HAZIR MISINIZ ?

Protez eklem takılması cerrahi bir girişimdir ve hekimler diğer benzer girişimlerde olduğu gibi, ancak doğru zamanda ve gerektiğinde ameliyat kararı verirler. Ağrınız çok şiddetli bile olsa ameliyat tek seçenek olmayabilir. Bazen kilo verme, kullanılan ilacı değiştirme hızlı bir düzelme sağlar ve çok daha ağır bir travma yaşamaya gerek kalmaz. Bazen egzersiz yapılması yararlıdır. Ameliyat diğer tedavilerin işe yaramadığı ağrı ve sakatlık durumunda gündeme gelir. 
Genel olarak, durumunuz şu ölçütlere uyuyorsa, protez eklem takılmasından büyük yarar göreceğiniz söylenebilir. 
a) Yaşam biçiminizde kilo verme, egzersiz yapma gibi değişikliklere gitmenize karşın, ağrılar yaşam kalitenizi ciddi biçimde tehdit etmeyi sürdürüyor, 
b) İlaç tedavisi yeterli düzelme sağlamıyor, 
c) Eklem ağrınız bazı geceler uyutmayacak kadar şiddetli oluyor, 
d) Ağrı nedeniyle çok kısa yürüyüşlerin bile ötesine geçemiyorsunuz, 
e) Röntgen filmi eklemde ciddi hasar olduğunu gösteriyorsa

     Hekim diyabet (şeker hastalığı) ve kalp hastalığı gibi ameliyatı etkileyecek başka sorunlarını olup olmadığını soracaktır. Siz de ameliyatın maliyetini, iyileşme süresini ve beklenen yararları yeniden değerlendirebilirsiniz. Bütün seçenekleri ve sonuçları hesaba kattıktan sonra siz ve hekiminiz eklem naklinin zamanı geldiğine karar verdiyseniz, en iyi seçimi yapmış olmanın bilinciyle ameliyat masasına yatabilirsiniz.

AMELİYAT OLACAKLARA ÖĞÜTLER


Doktorunuza sormak istediklerinizi bir yere not edin. Bilmek isteyeceğiniz konular bize göre şöyle sıralanabilir: 
-Yapılacak bu ameliyat tipinden farklı başka seçenekler var mı? 
-Yapılacak ameliyatı tüm ayrıntılarıyla anlatır mısınız ? Ameliyat ne kadar sürecek ? 
-Hastanede ne kadar kalacağım? 
-Ameliyat sonrası rehabilitasyon ne kadar sürecek? 
-Evde ya da hastanede ayrıca fizik tedavi görmem şart mı? 
-Ameliyattan sonra iyileşene kadar koltuk değneği ya da başka yürüme destekleri kullanacak mıyım? 
-İşten ne kadar süre uzak kalacağım? 
-Ameliyat tek aşamada bitiyor mu ? Bitmezse eğer başka kaç aşama olacak ? 
-Kan nakli gerekecek mi? Kendim kan verebilmem için önceden kanımı aldırıp saklatmam gerekir mi ? 
-Ameliyat sonrası evde özel bakıma ihtiyacım olacak mı ? Evde hemşire, fizyoterapist yada beslenme uzmanının yardımları gerecek mi?