Kireçlenme Tedavisine Giriş
  • Doç. Dr. İrfan KOCA
Kireçlenme Tedavisine Giriş

OSTEOARTRİT TEDAVİSİ Tedavide başta ilaçlar olmak üzere çok sayıda tedavi ve hastalıktan korunma yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.
 

     Son yılların hekim hasta diyalogunun mükemmel arayışlarından biri olan bu “hasta okulları”yapılacak diğer tedavilerden daha başarılı sonuçlar alınmasına yol açacağı muhakkaktır. Bu toplantılarda hastalara verilecek bazı öğütler ve ipuçları bu hastalıkla mücadelede onların büyük avantajlar elde etmesine yol açabilir. 
     Örneğin bunlardan biri, hastaların iyi olacağım diye yanlış ve gereksiz miktarda hareket etmelerinin yanlış olduğunu aksine istirahat etmelerinin daha doğru olduğunu onlara anlatmaktır.

OA’DE DİNLENMEYE ÖNEM VERİN 
     Giderek ilerleyen kireçlenmelerle birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız.  Bu durumda en önemli adım yaşamımızda mantıklı düzeyde olmakkaydıyla dinlenmelere yer vermektir. Bu amaçla, uzun fakat bunun yanı sıra dinlendirici olan bir gece uykusu çok önemlidir. 
      OA’li kişiler kendilerine daha fazla zaman ayırmalı, hafif müzik eşliğinde, rahat bir pozisyonda dinlenmelidir. Aynı saatlerde uyumak ve düzenli egzersiz yapmak bozulmuş olan uyku ritmini düzenler ve kalitesini arttırır. Kuşkusuz bu dinlenme aralıklarında doktorun verdiği sürelere riayet ederk egzersiz yapılmasının önemi gözardı edilmemelidir.

 

FAZLA KİLOLAR VERİLMELİ ! 

     Kilo vermeniz gerektiğini şimdiye kadar hemen herkes size söylemiş olabilir. Gerçekten bunu duymaktan artık bıkmış olabilirsiniz. Halbuki , fazla olan bu kilolarınızı verdiğinizde başka hiçbir tedavi yapılmasa bile daha önce dayanamadığınız o ağrılarınız nispeten azalacaktır. 
     Aslında kilo vermek pek de kolay değildir. Bu nedenle hekiminiz size diyet verecek belki de bir diyetisyenden yardım alacaktır. Burada temel felsefe; öğünlerin sayısını artırmak (üçten beşe çıkarmak) fakat öğünlerde yenen kalori miktarını makul derecede kısmaktır. 
     Bunun yanı sıra kilo vermek isteyenlere bazı öneriler sunabiliriz. Yemeklerin küçük porsiyonlarda alınması, yağ, tuz, şeker içeren gıdalardan kaçınılması önerilir. Beslenmede taze meyve, sebze miktarlarını artırırken kırmızı et, yağlı ve unlu yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Beyaz et veya daha iyisi balık yemek alışkanlık haline getirilmelidir.

BESLENMEDE İPUÇLARI

     Şüphesiz, beslenmede tek hedef kilo vermek olmamalıdır. Dengeli beslenme, vitamin ve mineral içeriği yüksek gıdaları tüketmek sadece artroz için değil başka birçok hastalıktan korunmak için de yararlıdır. 
     Yaşlanmanın geciktirilmesi, osteoporoz ve damar sertliğinden korunma sadece doğru beslenme ve bilinçli yapılan egzersizlerle mümkündür. 
     Hemen her yaşta kaybolan kemik dokusunu yerine koymak için süt ve süt ürünlerini, yeşil sebzeleri fazlaca tüketmek gerekir. Kuşkusuz çocukluk ve gençlik yıllarında içilecek sütün yararı, sonraki yıllara oranla daha fazladır. Buna rağmen hemen her yaşta sütün yararı olacağını bilmek ve ondan vazgeçmemek gerekir.

ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KAÇININ ! 

     Özellikle sigara içmeyin ve içtiğiniz alkol miktarını hemen azaltın. Eğer içki içmeye kendinizi şartlandırdıysanız en fazla 1 kadeh kırmızı şarapla yetinmeniz gerekir. Anti-aging modasına uymak için şarap içmek yerine vücuda yararlı ve anti-aging etkili birçok doğal gıda veya içecek arayışına girmek daha akıllıcadır.
      Uyku veya sinir ilaçları denge ve hareketlerdeki eşgüdümü bozabileceğinden ilerleyen yaşlarda bu ilaçlardan uzak durmak gerekir. Aşırı veya yanlış beslenme, hareketsiz yaşam koşullarına eklenen bu alışkanlıklar yıpranmayı daha da kolaylaştırdığı unutulmamalıdır.