Egzersiz Yöntemleri
  • Doç. Dr. İrfan KOCA
Egzersiz Yöntemleri

Su içi egzersizler osteoartritli hastalar için çok faydalı ve zevklidir. Yüzmek, kalbi ve kasları güçlendirir, ağrıyan eklemleri rahatlatır. 24-25 derece su ideal sıcaklıktır. Kuşkusuz bu gibi egzersizleri su içinde yapmak dışarıda yapmaktan daha kolaydır. 

Kireçlenme hastalarının bir kısmı bisiklete binmekten faydalanır. Fakat bu tercih hekimle paylaşılmalı ve onun önerileri dikkate alınmalıdır. Önerilen bisiklet, evde kullanılan bir egzersiz bisikleti veya dışarıda kullanılan bisiklet olabilir. 
İlk anda dans etmek bir egzersiz olarak düşünülmez. Halbuki, dans iyi bir egzersiz seçeneği olabilir. Kuşkusuz egzersiz için sadece dans değil,  halk müziği eşliğinde yapılan folklorik oyunlarda tercih edilebilir. 
      Egzersiz ağrı, acı verince derhal bırakılmalıdır. Her gelen gün ortaya çıkacak değişikliklere hazırlıklı olunmalıdır. Çünkü geçen hafta kolay yapılan bir egzersizin bugün yapılması ağrılı ve hatta imkansız olabilir. 
     
Lütfen sabırlı olunuz. Sabır, sizi giderek daha önce yapamadığınız birçok egzersizi kolayca yapmanıza ve bunun yansıması olarak da günlük yaşamda eskiden karşılaştığınız birçok sorun karşısında daha rahat ve dirençli olmanıza yol açacaktır.