Yatak Önerileri
  • Doç. Dr. İrfan KOCA
Yatak Önerileri

BEL AĞRILI HASTALARIN YATTIĞI "YATAK" bazen ağrıların tek başına nedeni olabilir. Burada yatağın olumsuz özellikleri kadar yatakta yatış şeklinin de ağrının meydana gelişinde rolü olduğu unutulmamalıdır. 
 Bel omurgasına binen basınç, sırtüstü yatmakta %86 oranında azalır. Bunun dışında yataklarla ilgili bilinmesi gereken bazı ayrıntıları burada paylaşmak istiyoruz. Eskimiş şiltelerde yatmaktan kaçının. Vücudun her yerini eşit oranda temas etmesini sağlaması açısından, sert bir yatak zemini ve bunun üzerine serilecek yumuşak bir şilte kullanılmalıdır. Bele gelen bölüm sert olmalıdır. Yatak vücudun gömülmesini önlemeli ve sırt eğrisini korumalıdır. Bu sert zeminin kalınlığı 2 cm. olması yeterlidir. Bunun üzerine 10-20 cm'lik yumuşak bir yatak konulması bel için gerekli sabit yatış pozisyonu için yeterlidir.

İnsanların uykularında 15-20 dakikada bir pozisyon değiştirdikleri saptanmıştır. Eğer yatak çok sert bir yataksa bu pozisyon arayışları kemik çıkıntılar üzerinde baskı yapar ve bölgede aşırı yük binmesine bağlı gerginlik olur. Bel ağrılı hastanın yattığı yatağın eni en az 95 cm, boyu ise yatan hastanın boyundan en az 20 cm büyük olmalıdır. Vücudun üst kısmını neredeyse yarı oturur pozisyonda tutan büyük ve kalın yastıklar yerine baş ve enseyi desteklemek için nispeten küçük ve düz yastıklar önerilmektedir.