Sırtüstü Yapılan Egzersizler
  • Doç. Dr. İrfan KOCA
Sırtüstü Yapılan Egzersizler

Sırtüstü yapılan 4 farklı egzersiz vardır. Bunlar akılda kalması için bazı hayvan isimleriyle sembolleştirilmiştir.
 

SIRTÜSTÜ POZİSYONLAR

1. Tek dizi göğse çekme (TİMSAH HAREKETİ) 

Sırt üstü uzanın ve her iki bacağınızı düz bir şekilde uzatın. Bir dizinizi elleriniz yardımıyla yavaşça göğsünüze doğru getirin ve 5'e kadar sayın. Bacağınızı yavaşça indirin, bu işlemi 5 kez tekrar ettikten sonra aynı hareketi diğer bacağınızla da yapın. Bu egzersizi belli aralıklarla 20 tekrara kadar arttırabilirsiniz. 

2. Dizleri birlikte göğse çekme ( KÖSTEBEK HAREKETİ )

Tek diz kaldırma egzersizindeki gibi bükme hareketini bu kez her iki dizinizle yapınız. Dizleriniz çekili durumda 5 saniye kadar bekleyiniz. Bu sırada ağrı meydana geliyorsa egzersize ara veriniz. Bu hareketi 5 kere tekrarlayınız. 


3. Karın kaslarını kuvvetlendirme (KERTENKELE HAREKETİ) 

Sırt üstü uzanın. Her iki dizinizi kıvırıp ayak tabanlarınızı yere koyun. Karın kaslarınızı kasıp belinizi yere doğru bastırın. Bu durumda 5'e kadar sayıp gevşeyin. Belinizi tam olarak bastırdığınızdan emin olamıyorsanız rulo halindeki bir havludan veya elinizden yardım alabilirsiniz. Bu işlemi 5 defa tekrarlayın. 


4. Düz bacak kaldırma (PİTON HAREKETİ) 

Sırt üstü uzanın ve her iki bacağınızı düz bir şekilde uzatın. Bir bacağınızı dizinizi bükmeden yukarıya doğru kaldırın. Bu esnada diğer bacağınızın düz olmasına dikkat edin. Daha sonra 5'e kadar sayın ve bacağı yavaşça yere indirin. Bu hareketi 5 defa yapın. Daha sonra diğer bacağınızla aynısını tekrar edin.